top of page

Tam,
kde se
plní sny.

Maledivy jsou skupina korálových atolů, které byli vytvořené ze sopečného pohoří. Všechny ostrovy mají nízkou nadmořskou výšku, žádný z nich se nezvedá do 1.8 m nad hladinu moře. Bariérové útesy chrání ostrovy před ničivými účinky monzunů. Od května do října přichází tvz. období dešťů, kvůli jihozápadnímu monzunu. Hlavní sezóna neboli období sucha je zde od listopadu do dubna. Průměrná roční teplota se pohybuje od 27 °C do 32 °C. Teplota moře je 27 - 30 °C celoročně.

IMG_1371.JPG

Vítejte na
Maledivách.

Maledivy (oficiální název: Maledivská republika) je ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu. Maledivy tvoří 26 přírodních atolů. Celkově je na Maledivách více než 1200 ostrovů, které ale pořád přibývají, protože se staví umělé ostrovy, na kterých pak jsou nové resorty. Všechny ostrovy vypadají přesně tak, jak si představujete. Bílé písečné pláže, tyrkysová laguna a kokosové palmy.

Hlavní město: Male'

Počet obyvatel: 606 800 (2022)

Rozloha: 298 km²

Úřední jazyk: Dhivehi (maledivština)

Měna: Maledivská rufie ( 1 MVR = 1,50 CZK)

Náboženství: islám

DJI_0628.JPG

Obyvatelé

Obyvatelstvo Malediv patří téměř výhradně k maledivskému etniku, což je výsledkem postupného usazování různých národů na ostrovech v průběhu historie země. Obecně se má za to, že prvními osadníky byli Tamilové a Sinhálci z jižní Indie a Srí Lanky. Úředním jazykem je indoevropský jazyk zvaný Dhivehi (maledivština). Hovoří se také arabsky, hindsky a anglicky. Více než polovina populace žije na lokálních ostrovech a zbytek v hlavním městě Male'.

Časové pásmo

Časový posun je na Maledivách + 3 hod v letním čase a v zimním čase + 4 hod. 

Ekonomika

Ekonomika je založena hlavně na cestovním ruchu, rybolovu, stavbě a opravách lodí. Rybolov, který byl dlouhou dobu tradičním základem ekonomiky, byl v posledních letech zdaleka překonán cestovním ruchem. Velká část populace se živí právě rybolovem, sběrem kokosů, pěstováním zeleniny, melounů a tropického ovoce. Téměř všechny základní potraviny se musí do země dovážet. 

Vzdělání

Na Maledivách jsou k dispozici tři typy formálního vzdělávání. Tradiční školy (makthabs) určené k výuce čtení a recitace Koránu, školy učené v jazyce Dhivehi a základní a střední školy učené v anglickém jazyce. Střední škola není povinná. V Male' jsou i soukromé vysoké školy, ale většina odjíždí studovat vysokou školu do zahraničí. 

Měna

Hlavní měny používané na Maledivách jsou americký dolar a maledivská rufie. Ve většině obchodů se může platit jak dolarem, tak místní měnou. V hotelech, restauracích a některých obchodech se dá platit i kartou. Maledivy používají směnný kurz $1 = 15.42 MVR (maledivská rufie). Na některých lokálních ostrovech jsou už i bankomaty (Dhiffushi, Thulusdhoo, Dhigurah).

Náboženství

Maledivy jsou muslimskou zemí. V zemi je zakázaná konzumace a dovoz alkoholu, vepřového masa, pornografického materiálu a drog. Nechte alkohol doma, protože by vám ho na letišti vyhodili a platili byste za to zbytečné pokuty. Na resortech se alkohol podává. Na lokálních ostrovech je dovoleno se koupat v plavkách pouze na vyznačených ''bikini plážích''. Po ostrově byste neměli chodit vyzývavě oblečení. Ženy by měly mít alespoň tričko s krátkým rukávem, kraťasy / sukni, muži by neměli chodit bez trička. 

Zásuvky

Zásuvky jsou anglického typu, tudíž budete potřebovat adaptér. Hotely, penziony a resorty je ale mají většinou na recepci k dispozici nebo používají univerzální celosvětové zásuvky. 

Vízum

Na Maledivy nepotřebujete předem žádné turistické vízum. Dostanete ho zdarma při příletu a to na 30 dní. Pokud si budete chtít svůj pobyt prodloužit, imigrační úřad vám ho prodlouží za 750 MVR ( $50 ) na dalších 60 dní. Celkově tedy budete moct zůstat 90 dní. Musíte si o to ale požádat včas ve svém hotelu, aby vám to zajistili. Při příletu potřebujete jen platný cestovní pas ( musí být platný ještě 6 měsíců po příletu ) a potvrzení rezervace ubytování. 

Letenky

Jak a s čím letět. Já osobně vždy doporučuji jen s Emirates nebo Qatar Airways. Za letenku si trošku připlatíte, ale nemáte deset nesmyslných přestupů, nepohodlné letadlo, kde vám nedají ani najíst ani napít. S Emirates se lítá přes Dubaj ve Spojených Arabských Emirátech a s Qatar Airways přes Doha v Qataru. Oba lety jsou časově skoro stejné. Let je celkově dlouhý přibližně 10 hodin bez přestupu. Dále nejčastěji hosté volí FlyDubai nebo Etihad Airways. Odletová taxa $30 je započítaná již v ceně letenky, tudíž se na letišti při odletu nic neplatí.

Doprava

Mezi ostrovy se nejčastěji cestuje tzv. speed boat neboli rychlo lodí, veřejným trajektem nebo hydroplány. Na lokálních ostrovech nenajdete skoro žádná auta, ale místní milují skútry a motorky. V hlavním městě Male' se můžete pohybovat pěšky nebo taxíkem. Časy rychlolodí a rezervace lístku si můžete zjistit v aplikaci OdiApp a taxíka si objednat přes Avas Ride aplikaci (místní Uber). Nestane se vám pak, že vás taxikář jako turistu okrade. Na Maledivách se jezdí vlevo. 

Sim karta

Sim kartu zakoupíte na letišti při příletu. Na výběr je Ooredoo nebo Dhiraagu, cenově je to úplně stejné. 20 GB dat stojí $40 a 30 GB dat (s bonusem 70 GB na sociální sítě) je za $50. V kanceláři vám simku pomůžou zaktivovat. 

Zdravotnictví

Hlavní veřejná nemocnice Indira Gandhi Memorial Hospital (IGHM) a soukromé nemocnice ADK a Treetop se nacházejí v hlavním městě Male'. Každý atol má alespoň jednu menší kliniku, lékárnu a většina resortů mají své lékaře.

Jídlo

Vzhledem k tomu, že Maledivy tvoří téměř 99% země oceán, jsou ryby (hlavně tuňák) nejdůležitější základní surovinou maledivské kuchyně. Můžete zde ochutnat tuňáka pruhovaného, tuňáka malého, tuňáka žlutoploutvého, tuňáka fregatu, tuňáka velkookého, wahoo a mahi-mahi. Maledivská kuchyně je směsí arabských, indických, srílanských a východoasijských vlivů. Kokos je další hlavní součástí mnoha jídel a může být podáván čerstvý, strouhaný, jako mléko nebo olej, který se používá ke smažení jídel. Ke většině jídel s její kulatozrnná rýže nebo placky tzv. roshi (chapati). Podívejte se také na recepty u nás na blogu.

bottom of page